יום האשה הבינלאומי 2017

יום האשה הבינלאומי 2017, האם הנשים הן רק "עֵזֶר כְּנֶגְדּוֹ"?

יום האשה הבינלאומי 2017 מעלה תהיות לגבי מקומה של האשה אחרי עשרות שנים של מאבק – אבל גם אחרי אלפי שנים של דיכוי ורמיסה. היתה פעם אשה חזקה שהשיבה לשאלה שמטרידה (גברים בעיקר..) מאז ומתמיד, "האם נשים טובות מגברים?". התשובה שלה היתה "איני יכולה לומר. אבל אני יכולה לומר שהן ודאי לא נחותות מהם". היתה זו גולדה מאיר, האשה היחידה שכיהנה בתפקיד של ראש ממשלה בישראל.

יום האישה הבינלאומי השנה, 2017, ממקד את תשומת הלב העולמית אל מאבק הנשים משחר בריאתן, שכן ההגדרה שלהן היתה מלכתחילה של כח עזר, ככתוב, "אֶעֱשֶׂהיום האשה הבינלאומי 2017-לּוֹ עֵזֶר כְּנֶגְדּוֹ".(בראשית פרק ב').

יום האשה הבינלאומי 2017 – "העזר כנגדו" עוצמתי לא פחות "ממנו"

וראו זה פלא, ה"עֵזֶר כְּנֶגְדּוֹ" – הפך במרוצת 60 השנים האחרונות מאז שביתת הפועלות בניו יורק בשנת 1957 לכוח מרשים עוצמתי וחזק הנמצא כמעט בכל מקום ובכל תחום, ומשפיע בהחלטותיו לא פחות מהמין הגברי.

היום אנו לא צריכות יותר טובות. אנו נמצאות בכל מקום, במקומות שאף אחד לא חשב שנגיע אליהם. הפכנו ללוחמות בשדות הקרב, ראשות ממשלה, מנכ"ליות ודירקטוריות בחברות ענק, שופטות, סטארטפיסטיות, חברות כנסת, יזמיות ופורצות דרך בתחומים שונים.

היום למרות היותנו אימהות "רגשניות" השבות לעבודה הסטראוטיפית מסורתית בביתנו הכוללת ילדים אוכל או כביסה אנו לא מוותרות אנו נלחמות בתפיסות ותבניות חברתיות ישנות, מנפצות מחסום אחר מחסום לוקחות החלטות גורליות מנצחות ומראות לעולם שבזכות העֵזֶר המציאות טובה יותר וללא העֵזֶר, העולם לא יכול היה להגיע לתכליתו.

ולמרות זאת, רק אתמול פורסם סקר חדש המצביע שכל אחד מחמישה גברים עדיין חושב שהנשים נחותות מהגברים ומקומה של האישה בבית .